Ściągawka z ptaszka

Kiedyś zrobiłam hurtowo kosmetyczki na prezenty, w tym roku będą ptaszki (choć w zeszłym też już częściowo były...). Żeby nie zapomnieć jak się je szyje, zrobiłam zdjęciową ściagawkę. Po czym zorientowałam się, że mam zapisany link do jakiegoś tutorialu (jednego z kilkuset tysięcy na ten sam temat) :D 


Jestem kiepska w tutorialach bo nie lubię/zapominam robić zdjęcia jak szyję, ale tym razem się zawziełam.

Poprzednio szyłam z pasków 2,5". Teraz z 3 calowych - ale jednak ładniej wyglądają te 2,5 calowe, a różnica w szyciu niewielka. Tylko kwadrat na dziubek warto w obu wypadkach  dać  1,5" x 1,5" - mniejszy jest naprawdę trudny do wszycia. 

Moje wyjściowe paski to : 3"x 6 " (tułów) i 3"x 9" (główka, ogon i skrzydełka). [W wersji mniejszej: 2,5"x 5" i 2,5"x 7,5"]. Dziub w obu wersjach kwadrat 1,5"

Z paska 3" x 9" odcinam kwadrat 3"x 3" a resztę przecinam wzdłuż na dwa paski (jeden szerszy - główka, a drugi węższy - ogon).Zaczynam od skrzydełek: kwadrat 3"x 3" składam po przekątnej i zszywam oba boki. Potem rozcinam na pół i obcinam rogi (szyję na długości szwu 1,5  i nie rygluję). Wywijam na prawą stronę, prasuję i mam dwa skrzydełka.


Składam też kwadrat na dziób: najpierw po przekątnej jak ten na skrzydełka, a potem dwa razy po wysokości (?) trójkąta (tam gdzie linia cięcia skrzydełek).Do prostokąta na tułów doszywam najpierw węższy pasek (ogon). Potem składam pasek  na pół, żeby złapać środek (por. strzałka) i w odległosci ok. centymetra od środka układam skrzydełka grzbietami do środka. Nakładam szerszy pasek (główka) i przeszywam.Rozprasuwuję szwy na zewnątrz tułowia i znów składam wyznaczając środek (por. strzałka). I tak samo jak przy skrzydełkach: układam dziób (jeden :D) w odległosci ok. centymetra  grzbietem do środka.


Składam wzdłuż na pół, przytrzymuję dziubek klipsem i szywam po dwóch bokach zostawiając ogon nie zaszyty. 
Następnie składam tak, aby szew był na środku przodu (jak na ostatnim zdjęciu), odwracam i róg z dziobem (!) zaginam do dołu. Odwracam (znów szew z przodu) i zaszywam róg bez dziubka na wys. szwu. Brzmi skomplikowanie, na żywo lepiej widać o co chodzi.


Wywijam na prawą stronę (ten zaszyty róg daje mi brzuszek) i wypycham (tak z umiarem) do wysokości połowy tułowia - chodzi o to żeby po związaniu w ogonie nie było wypełnienia - taki chudy lepiej się prezentuje. Ściągam wstążką w 1/3 tułowia, dodaję oczka i ptaszek gotowy.  


Zapomniałam wszyć wstążkę do powieszenia - trzeba ją wszyć razem ze skrzydełkami układając pośrodku (tam gdzie strzałka między skrzydełkami) - wstążka musi się znajdować  po stronie skrzydełek. I tyle. Aha, ptaszki lepiej szyć hurtem: najpierw wszystkie skrzydełka,  potem ogony do tułowiów itd - wtedy bardzo szybko mamy gotowych  wiele prezentowych ptaszków. Ja uszyłam na razie tylko tego jednego i już go oddałam - w dobre ręce.

Komentarze