Szycie szyjącej
Uszyłam "Szyjącą dziewczynę" metodą szycia na papierze (paper piecing) według bezpłatnego wzoru Peggy Aare. Pierwowzorem był obraz duńskiego artysty Vilhelma Hammershoi.
Wzór ma ok. 52 x 52 cm. Myślałam najpierw o szyciu na Freezer paper, ale uznałam, że tradycyjna metoda da radę. I rzeczywiście - poszło bezproblemowo (prawie).
Tego co w PP nie lubię, to przygotowania. Wydrukowałam wzór (6 kartek A4) w dwóch kopiach i obie skleiłam (jedna posłużyła jako wzór do wycinania materiałów na poszczególne elementy, druga - jak do wzór do szycia). Trudno się je sklejało, gdyż marginesy nachodzenia wzoru na tych sześciu kartkach są różne. Dlatego zrezygnowałam z szycia ma papierze do PP (zbyt wiele warstw nałożonych na sklejeniach) i przerysowałam wzór na papier do wykrojów krawieckich.
Sklejone kartki A4 pocięłam na poszczególne elementy (A1, A2, A3...) - i tu uwaga: na wzorze źle zaznaczono elementy: A4 i C4 należą do sekcji H, ponadto G1 i G2 są z tej samej tkaniny, więc może to być jeden element). Wzór do szycia papierze pocięłam na sekcje (A, B, C...)
Potem już tylko szycie: najpierw poszczególne sekcje - i tu uwaga: elementy F1 i F2 powinny być oddzielną podsekcją Fa, inaczej nie da się doszyć kolejnych elementów. Tak samo element A4 i C4 (podsekcja Hz). Ja sekcje zszywałam w takiej kolejności : A + B + C +D +Fa + F + K + M + N; E+ L; G+ H + Hz + I + J. Myślałam, że sekcje będzie się trudno zszywać ze sobą (dopasowanie brzegów) ale poradziłam sobie bezproblemowo przyklejając końce papieru do tkaniny klejem tymczasowym w sztyfcie i szyło się jak z Freezer paper. Polecam !
Nie jestem w pelni zadowolona z doboru kolorów, nie wyszło mi zupełnie z zacienioną stroną : twarz i ręka są za ciemne, a spódnica za jasna. Trudno. Może uszyję ten wzór jeszcze raz, w innej tonacjo kolorystycznej, bo bardzo mi się on podoba. I ma wielkość akurat na dużą poduszkę.
Ewa, wypikuj kręcone włosy i masz gotowy autoportret!
OdpowiedzUsuńŚwietne! Pozdrawiam :)
Super :)
OdpowiedzUsuńPięknie!
OdpowiedzUsuńChylę czoła! Nie lubię pp i jak widzę ten ogrom pracy to Cię podziwiam razy dwa :)
OdpowiedzUsuńDziękuję Wam :)
OdpowiedzUsuńŚliczna poduszka. Uwielbiam PP i od dawna mam ten wzór w swoich zasobach, ale jakoś nie miałam pomysłu na jego wykorzystanie. Jak widać poduszka to świetny pomysł :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Kamila
Fajnie, że napisałaś o tych niedociągnięciach w projekcie. Może warto dać info zwrotne autorce? Ogrom pracy i przy projekcie, przy poprawkach, no i przerysowaniu wzoru. Ja to robiłam do niedawna z każdym wzorem, aż wreszcie (!) doznałam olśnienia, żeby szyjąc na papierze z drukarki skrócić ścieg. Teraz jest duuużo łatwiej :-)
OdpowiedzUsuńTak, krótszy ścieg koniecznie - lepiej późno niż wcale :D A swoje uwagi już posłałam autorce, obiecała spojrzeć na ten wzór i poprawić :)
UsuńEwa, jak drukuję wzór, to odcinam marginesy i łączę kartki na styk i wtedy jest łatwo. Mam taką fajną taśmę, cieniutką jak z tkaniny, ale może być malarska. Próbowałaś tak?
OdpowiedzUsuńTeż tak robię i u mnie również się sprawdza :-) Jest jeszcze taka papierowa taśma (biała) jeszcze ciensza niż malarska. Też warto przetestować :-)
Usuńo, dzięki wielkie dziewczyny to dobry pomysł !
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMusze powiedzieć, że wzór do łatwych nie należy i to właśnie Tobie należą się gratulacje za uszycie takiej pięknej szyjącej :) Zastawiałaś się kiedyś jak wiele rzeczy można uszyć z tkanin https://ctnbee.com/pl/drukowanie-na-dzianinach które mają cyfrowy nadruk wzoru? Możemy wybrać taki wzór jaki nas interesuje i sobie po prostu go wydrukować na wybranej przez nas tkaninie. Świetna sprawa jak dla mnie.
OdpowiedzUsuńBardzo pomysłowy projekt i muszę przyznać, że jeszcze starannie wykonany. Ja często jak szyję zasłony https://domabc.pl/dom,ac253/tekstylia-ktore-zachwycaja-ozdobne-zaslony-do-salonu,8530 to wiem jak bardzo ważna jest wysoka jakość materiału. Dlatego odpowiednie tekstylia sa bardzo ważne.
OdpowiedzUsuńSą to na pewno bardzo ważne sprawy i ja jeszcze jestem również zdania, że fajnie jest wiedzieć z usług którego tapicera najlepiej jest korzystać. Jak dla mnie na pewno świetną opcją jest https://tapicer.warszawa.pl/ i tego fachowca jak najbardziej wam polecam.
OdpowiedzUsuńDla firm tapicerskich, które regularnie realizują duże zamówienia, hurtowe ceny materiałów mogą być decydującym czynnikiem. Na https://hurtownia-akces.pl/ mogą oni znaleźć szczegółowe informacje na temat różnych opcji cenowych, co umożliwia porównanie ofert i wybranie najbardziej opłacalnej.
OdpowiedzUsuń