Drabina Jakubowa

Chodziła za mną narzuta z dwóch tylko materiałów. Wybrałam tkaniny wzorzyste: jedną "ton w ton" i drugą w duże wzory. Ta w duże wzory zrobiła niespodziankę, gdyż po pokrojeniu na małe kawałki okazała się ciekawszy niż w całości. To także zasługa prostego a efektownego wzoru "Drabina Jakubowa".


"Drabina Jakubowa" według jednych to stary amerykański XIX-wieczny wzór; według innych pojawił się on dopiero na początku XX w. Czy tak, czy tak - ma długą tradycję, wiele nazw i odmian. Najbardziej spektakularny i graficzny jest w dwóch kontrastowych jednobarwnych kolorach, np. białym i czerwonym. Ale  zawsze jest łatwy do zrobienia i wyliczenia ilości potrzebnego materiału (u mnie na 24 bloki wielkości 12 cali / 30 cm wyszło po ok. 175 cm każdego materiału - nie licząc lamówki i bordiury). 

  


"Drabinę Jakubową" robi się bardzo prosto: to tylko dwa "podbloki": jeden - szachownica z czterech kwadratów i drugi  - dwa trójkąty tworzące kwadrat.

A tu narzuta z obu stron (lamówka jest  taka sama jak bordiura, żeby nie wprowadzać trzeciego materiału). Pikowana ręcznie, ale tak na szybko.